10.5 C
Tirana
E mërkurë, 6 Dhjetor, 2023

Kim Jong zotohet të ndërtojë ‘ushtri të pathyeshme’

- Advertisement -spot_imgspot_img

Kim Jong-un, udhëheqësi i i Koresë së Veriut është zotuar të ndërtojë një ‘ushtri të pathyeshme’. Këtë deklaratë, Kim e bëri në një ekspozitë me një sërë raketash gjigante. Koreja e Veriut kohët e fundit ka testuar raketat e reja hipersonike dhe kundërajrore. Ndërkohë, Koreja e Jugut ka testuar armën e vet të lëshuar nga nëndetëset.

Në fjalimin e tij në ekspozitën ‘Vetë-Mbrojtje 2021’ të mbajtur në Phenian, në të cilën ekspozoheshin një sërë pajisjesh ushtarake përfshirë tanke, Kim iu drejtua Koresë së Jugut dhe tha që ai nuk donte të luftonte fqinjën e saj.

Kim Jong gjithashtu akuzoi SHBA për nxitjen e tensioneve midis Koresë së Veriut dhe asaj të Jugut. Ai shtoi se nuk kishte “asnjë bazë sjelljeje” për ta bërë Korenë e Veriut të besojë se SHBA nuk ishte armiqësore.

SHBA nën Presidentin Joe Biden ka thënë vazhdimisht se është e gatshme të bisedojë me Korenë e Veriut, por ka kërkuar që Pheniani të heqë dorë nga armët bërthamore. Koreja e Veriut deri më tani ka refuzuar.

Koreja e Veriut është e ndaluar të testojë raketa balistike dhe armë bërthamore nga OKB -ja. Ajo ka kundërshtuar vazhdimisht këto ndalime dhe është sanksionuar. Koreja e Veriut gjithmonë ka pohuar se duhet të vazhdojë zhvillimin e armëve për mbrojtje.

- Advertisement -spot_imgspot_img
LAJMI FUNDIT
- Your ads here -spot_img
TË NGJASHME
- Your ads here -spot_img