10.5 C
Tirana
E martë, 5 Dhjetor, 2023

Sulm terrorist në Norvegji, një burrë qëllon me shigjeta qytetarët, 6 të vdekur dhe 12 të plagosur

- Advertisement -spot_imgspot_img

Të paktën 6 persona kanë ndërruar jetë dhe 12 të tjerë kanë mbetur të plagosur nga një sulm terrorist në Norvegji mbrëmjen e sotme, ku një burrë qëlloi qytetarët me shigjeta raportojnë mediat.

I dyshuari u kap pas sulmit në qytetin Kongsberg, 80 milje (80km) në jug-perëndim të kryeqytetit, Oslo, tha një zëdhënës i policisë.

“Burri është kapur nga informacioni që kemi tani, ky person i ka kryer këto veprime i vetëm,” u tha gazetarëve ai.

“Disa njerëz janë plagosur dhe disa kanë vdekur.”-thë më tej zëdhënësi i policisë.

Mediat lokale raportuan për një operacion të madh të reagimit emergjent në qytet, duke përfshirë policinë e armatosur, dy helikopterë dhe më shumë se 10 ambulanca.

- Advertisement -spot_imgspot_img
LAJMI FUNDIT
- Your ads here -spot_img
TË NGJASHME
- Your ads here -spot_img