11.5 C
Tirana
E mërkurë, 6 Dhjetor, 2023

Putin njeh republikat separatiste, urdhëron trupat ruse të hyjnë në Lindje të Ukrainës! BE: Do reagojmë me vendosmëri

- Advertisement -spot_imgspot_img

Presidenti rus Vladimir Putin ka nënshkruar dekretin për njohjen e pavarësisë së rajoneve separatiste në Ukrainën lindore, Donetsk dhe Luhansk dhe ka urdhëruar trupat ruse të hyjnë në Lindje të Ukrainës, një veprim që do të rrisë tensionet me Perëndimin mes frikës se Kremlini mund të nisë një pushtim të afërt të Ukrainës.

Në një fjalim nga Moska, Putin iu drejtua popullit rus ku tha se ka nënshkruar dokumentet dhe ka kërkuar nga parlamenti rus të ratifikojë vendimin sa më shpejt të jetë e mundur.

Putin u shpreh se kishte njoftuar me telefon për këtë veprim edhe Presidentin francez Emmanuel Macron dhe kancelarin gjerman Olaf Scholz, teksa shtoi se do të ketë mbështetjen e popullit rus për këtë vendim.

“Unë e konsideroj të nevojshme marrjen e një vendimi të vonuar prej kohësh: njohjen e menjëhershme të pavarësisë dhe sovranitetit të Republikës Popullore të Donetskut dhe Republikës Popullore të Luhanskut. I kërkoj Asamblesë Federale të Federatës Ruse të mbështesë këtë vendim, dhe më pas të ratifikojë traktatet e miqësisë dhe ndihmës së ndërsjellë me të dyja republikat. Këto dy dokumente do të përgatiten dhe nënshkruhen në një të ardhme shumë të afërt. Dhe nga ata që kapën dhe të mbajë pushtetin në Kiev, ne kërkojmë një ndërprerje të menjëhershme të armiqësive. Përndryshe, e gjithë përgjegjësia për vazhdimin e mundshëm të gjakderdhjes do të jetë tërësisht në ndërgjegjen e regjimit që sundon në territorin e Ukrainës”, tha Putin.

I menjëhershëm ishte reagimi i BE-së, që paralajmëroi Putin se do të përballet me sanksione.

“Njohja e dy territoreve separatiste në Ukrainë është një shkelje e hapur e ligjit ndërkombëtar, integritetit territorial të Ukrainës dhe marrëveshjeve të Minskut. BE-ja dhe partnerët e saj do të reagojnë me unitet, vendosmëri dhe vendosmëri në solidaritet me Ukrainën”, kështu reaguan në Tëitter Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel dhe Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen.

Reagim të ashpër pati edhe Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson i cili tha se veprimet e Putin janë në shkelje të ligjit ndërkombëtar, duke theksuar se ata do të mbështesin Ukrainën.

Nga ana tjetër, edhe Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka premtuar më parë “një përgjigje të shpejtë dhe të fortë” nga SHBA-ja dhe aleatët nëse Rusia lëviz për të njohur rajonet e shkëputura të Ukrainës si pjesë të territorit rus, duke e quajtur një veprim të tillë një “shkelje të rëndë të ligjit ndërkombëtar”.

Vendimi i Rusisë për të njohur Lukansk dhe Donetsk është një përshkallëzim i rëndësishëm i krizës mbi Ukrainën dhe një ndryshim thelbësor në pozicionin e Rusisë. Deri vonë presidenti Putin dhe ministrat e tij folën për nevojën për të ringjallur marrëveshjet e dështuara të Minskut, të dizajnuara për të vendosur një zgjidhje politike në lindje, të bazuar në një formë federalizmi brenda kufijve ekzistues të Ukrainës. Pra, njohja e dy republikave të shkëputura si të pavarura e vret procesin e Minskut.

Me rreth 150,000 trupa ruse të grumbulluara në tre anët e Ukrainës, SHBA-ja ka paralajmëruar se Moska tashmë ka vendosur të pushtojë. Megjithatë, presidentët amerikanë dhe rus ranë dakord paraprakisht për një takim të mundshëm në një përpjekje të fundit për të shmangur luftën.

Nëse Rusia pushton, takimi do të ndërpritet, por perspektiva e një samiti ballë për ballë ringjalli shpresat se diplomacia mund të parandalonte një konflikt shkatërrues, i cili do të rezultonte në viktima masive dhe dëme të mëdha ekonomike në të gjithë Evropën, e cila varet shumë nga Rusia.

- Advertisement -spot_imgspot_img
LAJMI FUNDIT
- Your ads here -spot_img
TË NGJASHME
- Your ads here -spot_img