10.5 C
Tirana
E martë, 5 Dhjetor, 2023

Diplomati suedez: Agresioni rus në Ukrainë po rrit kostot globale të ushqimeve

- Advertisement -spot_imgspot_img

Efekti i drejtpërdrejtë i sulmit rus mbi Ukrainën është rritja e kostove globale të ushqimeve.

Carl Bildt, ish-kryeministër i Suedisë dhe tashmë bashkë kryetar i “Këshillit Europian për Çështjet e Jashtme”, thotë se çmimi i grurit është rritur tanimë me 50 % që nga fillimi i agresionit rus në Ukrainë.

“Një tjetër efekt i agresionit rus është rritja e kostove globale të ushqimit. Çmimi i grurit është rritur 50% që nga fillimi i agresionit, me Ukrainën eksportuesin e dytë më të madh në botë, dhe Egjipti ndër shumë vende të tjera, të varur nga importet e drithërave. Kjo do të ketë efekte politike në disa vende”, shkruan Bildt në tëitter.

Në shumë vende po raportohet për rritje të çmimeve të produkteve të konsumit, si rrjedhojë e konfliktit Ukrainë-Rusi. Por jo vetë, rritje të çmimit ka pësuar edhe energjia elektrike, karburanti e gazi.

- Advertisement -spot_imgspot_img
LAJMI FUNDIT
- Your ads here -spot_img
TË NGJASHME
- Your ads here -spot_img