4.5 C
Tirana
E martë, 5 Dhjetor, 2023

Tragjike në Fushë-Krujë! Festa e fejesës kthehet në tragjedi, aksidenti i merr jetën çiftit të të rinjve dhe dy personave të tjerë

- Advertisement -spot_imgspot_img

Festa e fejesës së dy të rinjve është kthyer në tragjedi, pas një aksidenti që ndodhi në aksin Fushë-Krujë-Milot, pak pas mesnatë, ku dy makina janë përplasur mes tyre, duke lënë të vdekur 4 persona. Viktima kanë mbetur çifti i të rinjve Shkumbin Brati, 20 vjeç dhe Almeina Karaj, 16 vjeçe, jeta e të cilëve është prerë në mes, vetëm një ditë pasi i kishin premtuar njëri-tjetrit dashuri të përjetshme, sepse në datën 4 mars kishin festuar fejesën. Nga përplasja e fortë e dy makinave, ka humbur jetën edhe drejtuesi i makinës ku ishin dy të rinjtë Artan Alushi, 30 vjeç si dhe shoferi i makinës tjetër Alfred Dika, 39-vjeç.

Aksidentit tragjik i ka mbijetuar 34-vjeçarja, Rudina Haka, e cila është dërguar në spital dhe është në gjendje të rëndë nën kujdesin e mjekëve. Ajo ndodhej në makinën e Artan Alushit dhe ishte ulur në vendin e parë te makina tip ‘Golf’, ku mbetën të vdekur tre persona. Edhe pse motori i golfit është shkëputur e ka dalë në bagazh, ajo ka shpëtuar falë rripit të sigurimit dhe airbagut.

Shkumbin Brati ishte këngëtar i muzikës popullore, ndërsa Artan Alushi, ishte instrumentist. Artan Alushi, Rudina Haka, Shkumbin Brati dhe Almeina Kraja kishin qenë deri në orët e vona të së shtunës në një lokal me muzikë në Shënkoll të Lezhës, pasi ishin anëtarë të një grupi muzikor dhe kishin qenë duke punuar. Aksidenti ka ndodhur në afërsi të fshatit Borizanë në Fushë-Krujë, ndërsa shkak dyshohet shpejtësia e madhe, lagështira në rrugë si dhe parakalimi i gabuar. Është kërkuar ndërhyrja e zjarrfikëses për të nxjerrë trupa e pajetë të viktimave.

Dinamika e aksidentit

39-vjeçari Alfred Dika udhëtonte i vetëm me Mercedes Benz nga Fushë-Kruja në drejtim të Milotit. Ai është përplasur me mjetin “Golf 4” që drejtohej nga 30-vjeçari Artan Alushi. Përmes burimeve nga Policia Rrugore, Report TV mëson se dy automjetet lëvizin me shpejtësi mbi 100 km/orë, ndërsa dyshohet se Benz-i qe drejtohej nga Alfred Dika ka kryer parakalim të gabuar. Duke parë vendin ku ka ndodhur përplasja, paraprakisht dyshohet se Benz-i i ka dalë përballë Golf-it, thanë burimet.

Aksi Fushë-Krujë-Laç është një aks problematik, ku shpesh herë janë regjistruar aksidente tragjike, që u kanë marrë jetën shumë personave. Kjo për shkak të infrastrukturës rrugore, si dhe mos respektimit të rregullave të qarkullimit në këtë aks nga drejtuesit e mjeteve.

- Advertisement -spot_imgspot_img
LAJMI FUNDIT
- Your ads here -spot_img
TË NGJASHME
- Your ads here -spot_img