10.5 C
Tirana
E martë, 5 Dhjetor, 2023

Shaip Kamberi drejt konfirmimit si deputet në Kuvendin e Serbisë

- Advertisement -spot_imgspot_img

Koalicioni i Shqiptarëve për Luginën i Shaip Kamberit pritet që të fitojë një deputet në Kuvendin e  Serbisë pas zgjedhjeve të djeshme parlamentare dhe presidenciale. Alternativa për Ndryshim e Shqiprim Arifit me shumë mundësi nuk do të ketë asnjë ulëse në Kuvendin e Serbisë.

Është votuar në gjithsej 8.267 vendvotime dhe Komisioni Republikan i Zgjedhjeve (KRZ) ka përcaktuar se të drejtën e votës në zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare kanë 6.502.307 qytetarë të Serbisë. Për rreth 100.000 votues nga Kosova, votimi në zgjedhje është organizuar në komunat më të afërta të Serbisë.

Qytetarët e Serbisë e zgjodhën presidentin nga tetë kandidatët, ndërsa kandidatët nga gjithsej 19 lista parlamentare luftuan për 250 vende.

- Advertisement -spot_imgspot_img
LAJMI FUNDIT
- Your ads here -spot_img
TË NGJASHME
- Your ads here -spot_img