4.5 C
Tirana
E martë, 5 Dhjetor, 2023

Rama nxjerr pamje nga bypassi i Vlorës: Pritet të hapet këtë sezon turistik, lehtëson trafikun

- Advertisement -spot_imgspot_img

Kryeministri Edi Rama ka publikuar pamje nga Bypass i Vlorës duke thënë se ky segment i rëndësishëm pritet të hapet këtë sezon turistik. Në pamjet e publikuara duket se si po vijon procesi i punimeve për të bërë të munudr lehtësimin e trafikut përgjatë sezonit veror kur ka fluks të automjeteve.

“Mirëmëngjes dhe me Bypass-in e Vlorës që pritet të hapet këtë sezon turistik, si një segment i rëndësishëm për qarkullimin e automjeteve, lehtësimin e trafikut dhe për zhvillimin turistik të qytetit bregdetar, ju uroj një ditë të mbarë”, tha Rama.

Bypass i Vlorës pritet që të lehtësoje ndjeshëm qarkullimin e automjeteve dhe të ulë trafikun përgjatë sezonit turistik. Kjo vepër infrastrukturore me një gjatësi 29 kilometra nis në fundin jugor të autostradës Levan-Vlorë dhe përfundon në lindje të Orikumit ku bashkohet me rrugën nacionale Orikum-Sarandë. Në projekt është parashikuar ndërtimi i 5 urave, një gjysmë tunel si dhe ndërtimi i mbrojtjes lumore të lumit Dukat. Rruga e re vlerësohet si një ndër segmentet me impaktin më të lartë turistik që do të ndikojë ndjeshëm në lehtësimin e trafikut në qytetin e Vlorës.

- Advertisement -spot_imgspot_img
LAJMI FUNDIT
- Your ads here -spot_img
TË NGJASHME
- Your ads here -spot_img