14.5 C
Tirana
E premte, 1 Dhjetor, 2023

SKANDALI NË AEROPORTIN E RINASIT QË MENAXHOHET NGA KASTRATI, KU DYSHOHET SE KALOI 3 HERË DROGA, SHKARKOHET SHEFJA E SIGURISË!

- Advertisement -spot_imgspot_img

Pas arrestimit të 3 shqiptarëve, mes tyre dhe polici i rrugores Florenc Biçeri dhe 2 turqve të cilët trafikuan drogë me valixhe e çanta autoritetet shqiptarë kanë marrë masa konkrete për rritjen e sigurisë në aeroport dhe parandalimin e Trafikut të drogës. Sipas medias Top Channel kontrolli i bagazheve dhe vëzhgimi i skanerit nuk do të bëhet si deri më tani vetëm nga siguria e aeroportit por nga një grup i përbashkët pune ku do të përfshihet edhe policia kufitare dhe autoriteti doganor. Përveç ndryshimeve në mënyrën e punës ngarkesat e drogës të kapura në Turqi kanë vënë në lëvizje dhe autoritetet shqiptare që operojnë në aeroport kompaninë KASTRATI, që e ka në menaxhin. Agjencia e mbikëqyrjes policore po verifikon punonjësit e policisë që kanë qenë në detyrë në datat kur kanë kaluar ngarkesat. Përgjegjësia më e madhe është e punonjësve të sigurisë së aeroportit që e ka KASTRATI grup, të cilët kanë përgjegjësi direkte në kontrollin e bagazheve. Burimet thonë se njëri prej tyre është pezulluar ndërsa verifikimet kane nisur për 70 të tjerë. Për 3 rastet e trafikut policia shqiptare po bashkëpunon me atë turke për të gjetur përgjegjësit. Top Channel mëson se nga verifikimet e kryera në Rinas ka rezultuar se skaneri i ka dedektuar ngarkesat me drogë por punonjësit e sigurisë i kanë kaluar pa ushtruar kontroll. Nga hetimet nuk dihet nëse KASTRATI GROUP është

- Advertisement -spot_imgspot_img
LAJMI FUNDIT
- Your ads here -spot_img
TË NGJASHME
- Your ads here -spot_img