10.5 C
Tirana
E martë, 5 Dhjetor, 2023

Skandal i dytë, BTP Bank, BKT dhe Union Bank, hakerohen!

- Advertisement -spot_imgspot_img

Hakerat iranianë të Homeland Justice kanë sulmuar disa banka të nivelit të dytë.BKT, OTP, Union Bank janë shpartalluar nga hakerat, por çuditërisht po e mbajnë të fshehtë sulmin, për të mbajtur në gjumë klientët.Burime të brendshme dhe tepër serioze thanë për Prapaskenën se pasojat e sulmit janë tepër serioze, pasi hakersat kanë arritur të marrin në dorë të dhënat e klientëve.Disa prej drejtoreshave dhe drejtorëve të rëndësishme të 3 babkave, kanë rënë pré e tyre sulmeve, pasi llogaritë e tyre “user” pune janë hakëruar.Brenda ka të dhëna për qindra klientë.Të dhënat që mund të jenë marrë për transaksione dhe klientë “vip”, do ishin fatale po të publikoheshin me emra.Tre bankat e tjera nuk flasin për “problemin teknik”, si struci që ka fshehur kokën.Sistemet bankave kryesore janë goditur rëndë.Dyshime të mëdha ka për dëmin që kanë shkaktuar hakerat iranianë.Megjithatë, bankierët e katër bankave kanë mbushur klabet e Tiranës duke u harbuar me festa këtë fundjavë, me femra, alkool dhe puro.Guvernatori Sejko bashkë me Bledar Shellën që është president i Shoqatës së Bankave dhe drejtor i OTP-së së sulmuar, pinë puro origjinale kubaneze sikur s’ka ndodhur asgjë. Prapaskena

- Advertisement -spot_imgspot_img
LAJMI FUNDIT
- Your ads here -spot_img
TË NGJASHME
- Your ads here -spot_img