13.5 C
Tirana
E premte, 1 Dhjetor, 2023

Rusët po marrin ushtarë kriminel lufte, në Serbi!

- Advertisement -spot_imgspot_img

Rusët po kërkojnë ushtarë jo vetëm duke u mobilizuar brenda vendit, por edhe duke rekrutuar mercenarë jashtë saj. Sipas paralajmërimit të Ministrisë ukrainase të Mbrojtjes, rajoni kryesor për rekrutimin e mercenarëve është Ballkani.Një nga ata që janë përgjegjës për këtë proces është serbi Dejan “Daki” Beriç, i cili jeton në Federatën Ruse. Ai vetë është gjithashtu një ish-mercenar dhe luftoi kundër Ukrainës në vitin 2014.Po ashtu, një tjetër i njohur është mercenari serb Zhika Radoiçiç, i cili aktualisht po merr pjesë në anën e rusëve për pushtimin e Ukrainës.

- Advertisement -spot_imgspot_img
LAJMI FUNDIT
- Your ads here -spot_img
TË NGJASHME
- Your ads here -spot_img