4.5 C
Tirana
E martë, 5 Dhjetor, 2023

Krize e re në shëndësi, po ikin dhe farmacistët!

- Advertisement -spot_imgspot_img

Numri i lartë i farmacistëve që po largohen nga vendi, rrezikon ta fusë në krizë edhe këtë sektor. Alarmin e ngre presidentja e Urdhrit të Farmacistit Diana Toma teksa bën bilancin e largimeve të farmacistëve të diplomuar.“

Në fakt është situatë alarmi.Në tërë personelin shëndetësor, farmacistët janë më të pakët në numër.Aktualisht në Shqipëri 3000 farmacistë e ushtrojnë profesionin.Në 2020 – 206 anetaresime te reja dhe 41 largime, 2021 – 185 anetaresime te reja dhe 49 largime, 2022 – 132 anetaresime te reja dhe 74 largime.”-tha Diana Toma – Presidente e Urdhrit te Farmacistit.

- Advertisement -spot_imgspot_img
LAJMI FUNDIT
- Your ads here -spot_img
TË NGJASHME
- Your ads here -spot_img