10.5 C
Tirana
E martë, 5 Dhjetor, 2023

A është Ëngjëll Agaçi meduza e korrupsionit? Ja skema si kontrollohen sekretaret e ministrive.

- Advertisement -spot_imgspot_img

Janë 2 sekretarë të përgjithshëm që kanë rënë në rrjetën e SPAK me akuza se kanë marrë lekë në dorë dhe kanë kryer korrupsion.

Për ata që se dinë sekretarët e përgjithshëm janë punonjësit me hierarkin më të lartë në ministri.

Me ardhjen e PS në pushtet në 2013 një skemë e fortë monitorimi u krijua, që fillonte që me mbledhjet e të gjithë shefave të kabinetit, e deri te sekretarët e përgjithshëm. Qëllimi në dukje ishte koordinimi, por në të vertetë është kontrolli.

Kjo praktikë vijon që nga 2013 ende, dhe shefat e kabinetit i këshillon Vali Bizhga ndërsa sekretarët Ëngjëll Agaçi. Nëse disa sekretar bien në pranga a ka përgjegjësi ai që i mëson madje fjalët janë që edhe i udhëzon, a ka përgjegjësi direkte. Llogjika të thotë që po. Madje fjalët shkojnë deri atje se tenderat vendosen në kryeministri kush duhet ti fitojë. Në ministri janë vetëm firmëtarë. Kjo histori do të vijojë përsa kohë nuk kemi një të penduar.

- Advertisement -spot_imgspot_img
LAJMI FUNDIT
- Your ads here -spot_img
TË NGJASHME
- Your ads here -spot_img