15.5 C
Tirana
E premte, 24 Nëntor, 2023

Ekskluzive/ Qeveria shqiptare gati ligjin që të huajt të blejnë shtëpi në Shqipëri!

- Advertisement -spot_imgspot_img

Qeveria shqiptare është duke hartuar ligjin e ri që do t’ju lejojë shtetasve të huaj që të blejnë shtëpi në Shqipëri në mënyrë direkte. Burime për Rocknews sqarojnë se ligji ende nuk është në formën përfundimtare, por do të aprovohet brenda këtij viti. 

Me këtë ligj synohet që gjithë ai stok me apartamente që nuk po shitet dot për shkak të çmimeve të larta, t’ju japë mundësinë të huajve të blejnë apartamente apo vila në Shqipëri. 

Kjo me shumë gjasa do të sjellë edhe më shumë rritje të çmimeve të apartamenteve dhe vilave private në qytete dhe të bregdet, por do ta bejë edhe më të pamundur për shqiptarët e thjeshtë të marrin një banesë për të jetuar në Shqipëri.

- Advertisement -spot_imgspot_img
LAJMI FUNDIT
- Your ads here -spot_img
TË NGJASHME
- Your ads here -spot_img