13.5 C
Tirana
E shtunë, 7 Tetor, 2023

Ja vjedhjet e agjensive turistike që çojnë shqiptar në Turqi!

- Advertisement -spot_imgspot_img

Kini kujdes kur prenotoni pushime në Turqi, agjensitë turistike që bëjnë këto prenotime dhe ju çojnë atje një pjesë janë hajdut të parave tuaja. Sipas disa investigimeve rezulton se disa kompani, marrin para për fëmijët nën 12 vjeç, ndërkohë hotelet në Turqi i kanë falas.

E dyta ka abuzime me çmimet e çarterit që shkojnë mesatarja 250-300 euro çmim shumë më i lartë se normalja.

Madje ju marrin edhe gjysëm çmimi fëmijëve ndërkohë në çarter janë çerek çmimi! Abuzimet nuk janë vetëm kaq, por edhe në ofertën 7 ditë por në realitet janë 6 netë. Ofertë duhet të jetë e plotë për 7 netë, por kështu agjensitë ulin kostot e tyre dhe rrisin fitimet.

Abuzimet vijojnë edhe me vonesat e çarterave, duke bërë që njerëzit të presin gjatë ndërkohë nga 2 udhëtime reduktohen në 1, duke ulur kostot për kompaninë në dëm të qyetarëve.

Problem është mungesa e kontrollit dhe informaliteti është i lartë, pak kompani operojnë me llogari bankare por vetëm me lekë kesh, duke mos i deklaruar.

Sipas disa vëzhgimeve që kemi bërë , rezulton se kompanitë që vjedhin më shumë janë ATHS me Besnik Vathin që bën moral në media por është një hajdut me çizme, Globe, Sava etj. Në vijim do të publikojmë fakte të reja nga këto abuzime.

- Advertisement -spot_imgspot_img
LAJMI FUNDIT
- Your ads here -spot_img
TË NGJASHME
- Your ads here -spot_img