6.5 C
Tirana
E hënë, 11 Dhjetor, 2023

Dhunimi i Grave në Shqipëri: Sinjal alarmant për mungesën e masave ligjore dhe përkrahjes shtetërore

- Advertisement -spot_imgspot_img

Një tjetër rast i dhunimit ndaj grave në Shqipëri ka tronditur opinionin publik. Gruaja me inicialet E.Xh është dhunuar rëndë nga bashkëshorti i saj, me inicialet I.B, nga fshati Shushicë i Vlorës. Gjendja e saj është e rënduar nga plagët dhe për këtë arsye, është shtruar në spitalin rajonal, ku i është ofruar ndihma e duhur për shërim.

Skena tragjike dhe e dhimbshme tregon njëherësh edhe një sinjal alarmi për problemet e pandalshme që përballen gratë në vend. Megjithëse situata ka qenë e njohur, administrata dhe policia ende nuk kanë marrë masa të mjaftueshme për të adresuar dhe parandaluar dhunën në rritje. Pasojat e tmerrshme të kësaj dhune janë të dukshme, me disa gra që kanë arritur deri në tragjedi vetëvrasjen.

Situata kërkon reflektim dhe masat e duhura për të siguruar mbrojtjen dhe drejtësinë për gratë e dhunuara. Marrë nga tribuna-news.com

- Advertisement -spot_imgspot_img
LAJMI FUNDIT
- Your ads here -spot_img
TË NGJASHME
- Your ads here -spot_img